narcizem.aldikush genjen me buze e dikush tjeter me lote.

Prezantim

postuar ne 2022, 68 lexime
Kur u ndava me te dashuren time Antonela, pas tre viteve lidhje plot pasion e plane, komplet egzistenca ime dhe cka besoja rreth botes po me vihej ne dyshim duke pare, te voglen time me te cilen sdo ndahesha kurre - se si ishte ne gjendje te mohonte te gjitha zotimet tona duke na vene ne goje fjale te pathena e te nesermen, une u ktheva nga shpirti binjak - ne nje njeri te pavlere. Nuk arrita te qetesohem dot ate mbremje as plot te tjera ne vazhdim; dite pa ngrene e nete pa gjume, jave pa pune e fundjava pa buzeqeshje, duke u perpjeke te kthej ate cka pata a te pakten te kuptoj pse e humba, por cdo tentative per bisede rezultonte e pasuksesshme: une, per te dashuren time, nuk egzistoja me. Ne fakt nuk kisha egzistuar kurre!

Gjithcka qe nje torture emocionale dhe fizike deri diten qe, diten qe ne tentative per te bere dicka te re - organizuam nje udhetim ne Beograd me shoqen time Sara dhe arritem te flasim disa gjera pertej te zakonshmeve ca kishim fole gjithmone. Ate here, pasi beme disa foto, ecem disa metra e pime disa gota, dolem per darke dhe tema jone kryesore e asaj mbremje qe e shkuara ime e afert dhe ndarja me te dashuren time. Sara eshte psikologe ne burg, ajo merret cdo dite me paciente me depresion, paciente me adiksione, paciente me crregullime personalitetesh dhe ate mbremje gjate bisedave, per here te pare fillova te kuptoj shkakun e gjithckaje kishte ndodhe mes meje dhe te dashures sime te tre viteve te fundit: ajo vajze ishte narciste!

Ne kete blog, une flas rreth egoizmit, imoralitetit, genjeshtres, rreth hirit te hedhur syve, rreth te ardhmes false, rreth hijezimit, rreth tradhetise, rreth abuzimit, dhe rreth gjithckaje qe ka te beje me narcizmin (dhe toksicizmin), jo si psikolog, por si nje ushtar i mbijetuar duke u bazuar ne situata reale, me shembuj konkret, me shpresen qe te sherbej disi qofte edhe vetem per nje person te vetem ne bote - tia dali te shpetoje shendosh e mire nga ky mallkim.


Adelina
ne 2022
Me pelqen ideja e ketij blogu. Ka shume njerez qe e vuajne narcizmin por informacionet mungojne. Te eergezoj per iniciativen. Suksese!
anonim
ne 2022
Suksese me blogun, por ke qene me mir tek pasioni.
anonim
ne 2022
Suksese me blogun. Shpresoj te jete dicka serioze jo si pasioni haha
anonim
ne 2022
Shkrim interesant.