narcizem.aldikush genjen me buze e dikush tjeter me lote.

A rikthehen narcistet, kur ua heqim masken?

postuar kete vit, 38 lexime
Edhe sikur ne ate kohe te isha i vetmi qe e pashe, kjo i mjaftoi asaj…

Ka shume gjera qe percaktojne nje narcist. Por turpi eshte ne thelb te ketij percaktimi. Si te thuash, makthi i tyre me i keq. Nese jane mjaftueshem dinak, do te kuptojne kur dikush i ka zbuluar. Dhe ky eshte tmerri i tyre.

Ata do te fillojne nje fushate te menjehershme shpifjeje per te mbuluar gjurmet e fajeve te tyre, per t'u duke si viktima, si heronje, dhe ata nuk thone kurre nje fjale tjeter rreth historise apo rreth teje. Sepse te gjithe kane piken e tyre te dobet qe eshte frika nga nje reagim i kundert. Nese ata e dine se ne respektohemi mjaftueshem sa te tjeret mund te na degjojne fjalen, ata do t'i mbajne kurthet e tyre te pa ngrehura ndaj nesh, por do zhduken ne heshtje.

Jini shume te kujdesshem me ke ndani mendimet tuaja te brendshme. Ndjenjat, opinionet dhe idete tuaja. Sepse ne nje cast, ato ndjenja do te konsiderohen menjehere te parendesishme ose te panevojshme. Dhe ju do te mbeteni te ndiheni te kote edhe nje here… nga vete njerezit qe pretendojne se edhe ata jane viktima. Dhe idete tuaja mos i ndani; mos u habitni nese u besoni atyre dhe nje nga idete tuaja behet tema e tyre e ardhshme e diskutimit apo edhe nje hapesire ??krejt e re qe ata e pretendojne si te tyren. Si te tyren, duke u dukur si heroi, duke qene te perulur dhe duke thene "shikomeni cfare arrita. E arrita komplet vetem sepse une jam nje person shume i zgjuar dhe nje person kaq i mire." Dhe shume do jene ata qe do i besojne. Kjo do t'ju ktheje menjehere ne ate moment te tmerrshem ne jeten tuaj qe nuk e kishit menduar kurre se do te mbijetonit; dallimi i vetem tani, eshte qe mund ta dallosh nje kilometer larg, por nuk e ben me te lehte situaten.

Pra, duke iu pergjigje pyetjes ne teme, pasi t'i kemi demaskuar ata, ata nuk kthehen me. Jo vetem sepse tani jemi bere armiq per ta, por edhe sepse nese ata kane gjysme truri funksional, nxjerrja ne drite e cdo demi qe kane shkaktuar, duke ua heqe masken nga fytyra, ajo do zbuloje per shume njerez se cfare ujku me lekure dele jane ne te vertete, dhe ky eshte makthi i tyre me i keq.