narcizem.aldikush genjen me buze e dikush tjeter me lote.

A ndryshojne narcistet kur tradhetojne?

postuar kete vit, 47 lexime
Kur je partneri i nje narcisti, heret a vone, do jesh deshmitar i tradhetise. Sepse tradhetia, eshte virtyti i tyre, me tradheti ata mbajne lart egon dhe moralin vetjak, duke binde veten e te tjeret perreth se ata jane ata kush pretendojne se jane. Po ca ndodh pasi ata tradhetojne?

Pasi narcisistet fillojne te tradhtojne,

Do te vini re se ata do te ndalojne se shpjeguari absolutisht cdo gje, ose do t'ju japin justifikime. Ata madje do t'ju thone se nuk duhet t'ju shpjegojne veten dhe veprimet e tyre.

Ata do te fillojne te zgjedhin argumente per t'u larguar, ndonjehere per dite te tera, nderkohe qe ju kane bllokuar ne telefon dhe ne rrjete sociale, me pretendimin qe i keni merzitur.

Kur ata tradhetojne, do te shihni nje ndryshim te plote te karakterit. Narcisti do te marre personalitetin, tiparet, hobit, interesat, menyren e te folurit, etj. te personit me te cilin po tradhton. Ata ne thelb do te shnderrohen ne ate person.

Ata do te fillojne te shprehin deshiren per te perfunduar me ju dhe do te filloje te thote gjera te tilla si: "nese nuk te pelqen, mund te largohesh". Ose "une nuk mund te jem ne nje marredhenie te tille".

Ata kthehen me te ftohte ndaj jush dhe fillojne te shkeputen nga lidhja. Duke mos dashur t'ju postojne ne rrjetet e tyre sociale (sic bente e dashura ime qe postonte vec fotot e saja ne udhetimet tona), ose thjesht te jene ne nje foto me ju, duke mos dashur te flene prane jush, duke pretenduar qe kane nevoje per ca kohe pushimi, duke ju kritikuar vazhdimisht, etj.

Kur narcistet tradhetojne, ata jo vetem qe ndryshojne,
por ata dalin jashte kufinjve te tyre,
dhe behen dikush tjeter: personi me te cilin po mashtrojne.